پنجشنبه هشتم اردیبهشت 1390

روانشناسی و دین و فرهنگ

روان شناسی: اینکه ما انسان ها بتوانیم به روش علم بشری<<علم دنیی یا دنّی - و یا برعکس آن علم لدّنی- دون یعنی پست و لدون یعنی برعکس پست یعنی عالی،الهی،ماوراء طبیعی و یا متافیزیک>>روان یا روح یا جان بشناسیم بعید و غیر ممکن است.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط امراله معینی در 21:54 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هشتم اردیبهشت 1390

روانشناسی- دین – فرهنگ

روانشناسی و رابطه آن با دین و فرهنگ و تمدن:

تجلی شناسی روح(دقت: صحیح نیست بگوئیم روان شناسی، چرا که روان یا روح یا جان را مشابه عناصر و مواد و بافت ها و اعضا و اشیاء...نمی توان شناخت و به ذات آن پی برد این را خداوند در قرآن بیان داشته است) شدنی است و از دیرباز بشر توانسته است در این فرایند، داده ها و یا یافته هایی علی و عملی به بشریت و سایر علوم ارائه دهد و ابزار سنجش برای آنها تهیه نماید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط امراله معینی در 21:51 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه یکم اردیبهشت 1387

بسم الله الرحمن الرحيم

 

تربيت غير زبان غير قلم

آري آري چه خوب بيان شد؛ كاش بلافاصله بعد از رنسانس و انقلاب صنعتي، سيصد يا


ادامه مطلب
نوشته شده توسط امراله معینی در 11:14 |  لینک ثابت   • 

شنبه سی و یکم شهریور 1386

حضانت فرزندان

 

بنام خدا

 

مقاله ای :

 پیرامون سرپرستی فرزندان بعد از طلاق

 با راهنمائی : استاد ارجمند جناب آقای دکتر ثنائی

  

گردآورنده :

امراله معيني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط امراله معینی در 13:40 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386

توانبخشی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

باریتعالی حکیم و علیم دری نبندد تا دیگر دری نبگشاید ، بیستمین سالگرد تاسیس دانشکده توان بخشی و رو ز جهانی معلولین مبارک باد .

 

ارسال به تهران ـ میر داماد ـ میدان مادر ( محسنی ) ـ خیابان شهید شاه نظری ـ کوچه نظام - فاکس 8089809 ، تلفن : 2227124

 

دبیر محترم و ارجمند اجرائی" کنگره توان بخشی و جامعه" ....


ادامه مطلب
نوشته شده توسط امراله معینی در 12:8 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هفدهم خرداد 1386

وضعیت مشاوره

             بسم الله الرّحمن الرّحیم             

 

هفتمین همایش مشاوره آبان 86

«مقاله»

امرالله معینی

09173053614

07118300669

http://moeeni86.blogfa.com

                  

         

وضعیت مشاوره

از : امرالله معینی خرداد 86

ذات نایافته از هستی بخش

کی تواند که شود هستی بخش؟

آری، استادی که خود عملاً مشاوره نکرده و نمی کند، مخصوصاً در« طرح شیشه یکطرفه و استاد ناظر و سمینار- بنابه مکاتب و رویکردها و مدل ها » و اصلاً رشته اش مشاوره نیست ... - آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

عقل سالم در بدن سالم است

بهداشت و درمان بدن مهم است

درست و قابل قبول اما نه اینست که: «جسم» تل خاکی بیش نیست و عمده روح است و بهداشت و درمان آن در اولویت ؟ در جهان به این مهم کسی گوشش بدهکار نیست (از جمله در کشورما) ...- آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

میان ماه من با ماه مجنون

تفاوت از زمین تا آسمان است

بلی، رقابت سختی است در کنکور بین رتبه اول های دانش آموخته پیش دانشگاهی سراسر کشور در شاخه علوم تجربی برای قبولی رشته پزشکی چه برنامه عالی تئوری و عملی که در طول دوره Dr هفت ساله دارند و بعداً در PhD و آنگاه در فوق تخصص ؛ در مورد مشاوره چگونه؟ آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

ایضاً

در پزشکی تاپ های فوق تخصصی در رقابت سخنی اند که استاد شوند، کارآمدند و کار بلدند وعملاً کار یاد می دهند و لذا ترس ندارند (از اینکه کار خود را در حضور دانشجویان و اساتید ارائه دهند و بازخورد بگیرند)، در مورد مشاوره چگونه؟ آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

دانشمند آلمانی گفت و عمل شد و آلمان با خاک یکسان شده

مجدداً شد آلمان پیشرفته- گفته دانشمند: دانشگاه

و رشته دانشگاهی که در متن جامعه نباشد (استفاده از تئوری در عمل و در جامعه و نه خارج از آن) دانشگاه نیست،

رشته دانشگاهی نیست.

آری الحق که چه خوب گفت و کردند و شد ... ما فقط در پزشکی چنین کرده ایم (آنهم نه صد در صد) رشته مشاوره چگونه است؟ آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟ امام (ره) فرمودند: پنجاه سال دانشگاه و مدرسه داشته ایم و چه سان تبلیغ های متنوعه در مورد آن ها- اما همینکه ((تق و توقی)) می شود و رابط «گرگ و میش»  قطع می گردد،« یک سوزن خیاطه خوب کارکن» نمی توانیم درست کنیم؛ «کبریتی که می سازیم بیست تایش  بایستی بزنیم و دور بیندازیم تا یک از آنها بگیرد و آتش زند.»

در پزشکی استاد و دانشجو آمدند در درمانگاه و بیمارستان باهم کار کردند، کار آمد شدند و مردم به آنها اعتماد کردند و برای پزشکی «فرهنگ سازی» شد آنهم به نحوی بسیار بسیار خوب و مناسب و رشته را از همان اول در حد Dr گرفتند نه پائین تر و سریعاً phD و فوق تخصص.

 

به حق چیزهای نشنفته

زیست شناسی خوانده که مسلماً در جای خود عزت و قدرشان محفوظ و یا شیمی خوانده (نیز؛ عزت و قدرشان محفوظ) نمی گویند و ادعا نمی کنند که ما هم عیناً کارآمدی پزشکی را داریم و حتی از آنها در پزشکی برتر و کارآمد تریم، اما روانشناسی خوانده (نیز در جای خود عزت و قدرشان محفوظ) و مدیریت برنامه ریزی خوانده (نیز در جای خود عزت و قدرتشان محفوظ) و جامعه شناسی خوانده و مدد کاری اجتماعی خوانده و علوم انسانی خوانده و حتی حسابداری خوانده (که اینها نیز در جای خود عزت و قدرشان محفوظ)؛ می گویند و ادعا می کنند که ما هم مشاوره می دانیم و می توانیم و حتی از مشاوران در مشاوره بهتر و کارآمدتریم. آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

 

بنگرید به سازمان و انجمن مشاوره

همه اش دارند کاراداری می کنند (در حالیکه بایستی تمام وقت در کل کشور بنا به مکاتب و رویکردها و مدل ها؛« طرح شیشه یکطرفه و استاد ناظر و سمینار» به اجراء در آورند و نظارت کارشناسانه بر آن داشته باشند و هدایت و ارشاد و رشد دهی آن و نتیجتاً بیش از پیش توانمند تر نمودن و کارآمدتر کردن مشاوران) آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

سازمان نظام ها بایستی جدا جدا باشند

و نه به اصطلاح «قر و قاطی» البته

همکاری و هماهنگی بله

هنوز که هنوز است انگار که در سطوح بالای کشور، استادان (دکترای : تربیت، مدد کاری اجتماعی، روان شناسی، روان سنجی و ...) به اصطلاح «قر و قاطی اند» : یکی می گوید و ادعا می کند که به اصطلاح من مشاورم یا مشاور ترم دیگری می گوید نه من چنین هستم و ...- مرزها و تخصص ها یا گرایش ها شفّاف و روشن نیست در حالیکه رای مجامع علمی اینست که : هر رشته در جای خودش قدر و عزت و منزلت خاص خودش را دارد و عزت نفس خاص خودش و نباید یدک بکشد و نباید یدک شود- همکاری و هماهنگی جای خود محفوظ حتی اشتراک هم جای خود محفوظ پس بایستی هر «سازمان نظام» اعضایش همان Dr و phD و فوق تخصص یک رشته و گرایش هایش باشد و لا غیر و اگر مقدور نباشد هر «نظام » چنین باشد و قدر خود را بدانند و کار خود را انجام دهند و نه کار دیگری و افتخار هم بکنند و اگر لازم باشد محترمانه مراجع را بهم ارجاع دهند و پی گیری کنند که«چه شد؟»- البته هر کس بخواهد از رشته ای به رشته دیگری برود در صورت دیدن دوره های خاص لازم و کافی قدمش برسر و بر چشم و نبایستی مانعی باشد. آیا ملاحظه می فرمائید که چه مشکلاتی داریم؟ آیا مشاوره وضع خوبی خواهد داشت؟

 

 

 

امر الله معینی

نوشته شده توسط امراله معینی در 11:18 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه بیستم فروردین 1386

آ.پ

 بسمه الله الرّحمن الرحیم

 

 

 

روابط عمومی ستاد همایش یکصد مین                نهادینه کردن قرآن کریم              از :                                                                        

سال آموزش و پرورش فارس اردیبهشت 86        برون رفت از روز مرّ گی             امرالله معینی

         بند 1 و 2 ب و 2و 3 ج                         جبران عقب ماندگی                          مشاور باز نشسته

            محور های همایش                           نقش و رسالت در تحولات                    آموزش و پرورش

                                                                 30 بهمن 85

 

 

 

 شما دست اندر کاران همایش در فراخوان نوشته اید : « نهادینه کردن قرآن، برون رفت از روزمرّگی، جبران عقب ماندگی، تحولات سریع و سر سام آور و رسالت ما» _ شما خواسته اید که :

" قید شود که بیان یا نکته یا مطلب یا یافته و ........ از کیست ؟ و در چه کتابی ؟ ودر چه فصلی و در چه صفحه ای و سطری ؟ و از چه سایتی و ..... که مقاله با ارزش و سودمند تلقی شود" ؛ انگار که نمی دانید و یا خدای نا کرده نمی فهميد و نفهمید ه ايد که : « اولا مغز پرورده باید ؛ نه مغز

ا نباشته »؛ ثانیا امروزه علم و تکنولوژی پیشرفته اولا اين كار را براي اهل علم و محافل علمی و ثانیا برای اینجور آدمهای " وسواسي و خنا سي" کار خیلی آ سان کرده است و دارد " آسانتر "

 نیز می نماید :

( از طریق سرچ و انباشته کردن و جمع آوری و بردن توی یک سایت یا وب سایت ویژه با رومینگ و یا در فایل های بخصوص و هر چند این مرضش بیشتر باشد که به اصطلاح " کاه کهنه " روی هم انباشته کند و به چاپ و چاپ گری و تکثیر و کتاب های قطور و جزوه های قطور و مال مردم هدر دادن و این کتاب ها و جزوات و نشریات را روی هم انبار کردن و فضا و ساختمان گران قیمت امروزی اشغال کردن و هی هدر دادن و ولخرجی راه انداختن و آخرش هم برهه به برهه زمانی مزد به افغانی د هد که مجموعه مجموعه از آنها را ببرد به کارخانه مقوا سازی بفروشد) بسم الله جزاشون به خدا. اینکار که اینان میکنند اکنون در خارج هم انجام نمی دهند و متروک شده است بلکه می گویند : ای دانشمند، ای صاحب نظر و حتی ای مردم عادی ، درطول عمرت مشاهدات، تجربیات و مطالعاتی داشته ای و مغز پرورده شده ای و صاحب نظرـ حال؛ جان کلام را در روی یک یا دو صفحه A4 مرقوم بدار و در جمع بخوانش و باز خورد بگیر و به نقد و سوالات پاسخ علمی و دلچسب ارائه كن و مدیریت این همایش و این خانه فکر يا خانه تعامل اندیشه و خرد ورزی؛ حقیقتا مدیریت " علمي ـ هنری " به خرج دهد و در جمع فضلا و اندیشمندان همایش و مردم عادی شرکت کننده بحث گرم و حتی داغ راه بیندازد ( ارتباط؛ اخلاقی انسانی و نه جر و دعوا ) که به نتایجی خوب برسیم و کل برنامه نیز روی  سایتی بردن برای استفاده هر کس که مایل است از آن آگاه شود و در حین برگزاری نیز آن را زنده ببينند. و باز خورد دهند. بارها شنیده اید که در خود محافل علمی مطرح است که " بایستی روی تعریف علم و سبک ها تجدید نظر به عمل آید" و نیز شنيده اید که امام رحمت الله علیه فرمودند« 50 سال مدرسه ودانشگاه داشته ایم با آن همه تبلیغات جور واجور در باره ی  آنها امّا همینکه " تق و توقي می شود" و رابطه گرگ ومیش

 می خواهد قطع شود؛ یک سوزن خیاطی یا یک قاشق غذا خوری خوب  و در رقابت باخارجی و بدون « ارتباط گرگ و میش » با خارجی قادر نیستیم بسازیم.

مهم درست بودن مطلب یا یافته علمی است نه " وسواس " که در چه سطر و چه صفحه و چه سایت و چه کتاب وازکی وکجا. نوشته و گفتار و یا بیانات امام رحمة الله علیه را ملاحظه کنید : قرص و محکم و صحیح و در عین حال ساده و " بی وسواس " که از چه کتاب چه صفحه و چه سطر و چه سایت و ........و کارساز و چاره جو و چاره ساز گرچه همیشه " بی اعتنا ها" بوده اند و خواهند بود.

از قرآن مجید یاد بگیریم که :

1ـ فصیح و بلیغ .

2ـ قاطع و محکم است و نمی گوید بنا به صفحه فلان و کتاب بهمان و ....در عین حال از" قصص" می گوید. آنهم مختصر و مفید .

3ـ ابراز می دارد که کاملا صحیح می گوید و همه و هر کس که ادعایش می شود را به چالش

 می طلبد و می گوید : اگر راست مي گوييد و میتوانید نقد قابل قبول و از روی حقیقت و واقعیت بکنید و يا مثل آن محکم و کامل و صحیح و چاره جو و چاره ساز بیاورید که روی از این برگردانند و رو به آن آورند.

4ـ می گوید در آن تدبّر و تفکر کنید و نه" کتاب ها بر بار خر " و عرو عر . خلاصه می گوید : خدای مهدي گواه است که انسان در زیان است ( هم در دنیا و هم در آخرت ) مگر با ایمان ها و عاملین به عمل صالح و "حقگرا ها و حقکارها" و صابرین ( با پشتکار و سماجت و استقامت و بردباری در چارچوب سه مورد قبل ).

5 ـ سيروا في الارض .

اگر از همان ا وائل انقلاب ( حال هم دیر نشده است اگر اهل ر ا ست و عمل باشیم که انشا الله هستیم و باشیم ) به همین 4 و 5 عمل می نمودیم؛ یعنی :

در9 سال تحصیل اولیه در حوزه و در 9 سال تحصیلی ا ولیه در مدرسه ها ـ وادار می نمود یم که تر جمه و تفسیر آیه به آیه قرآن مجید و بعد از اتمام آن تفسیر موضوعی آن و آنگاه تفسیر " جهان بینی های " آ ن تدریس شود ( وبه نقد و تدبر و تفکر گذارده می شد) و به علاوه و بهمراه مجموعه های مختصر و مفید " معلومات عمومی : رياضي ، فيزيك ، شيمي ، تاريخ و....... " دیپلم عمومی دهیم و در ضمن نوجوانان را طلبه ( جوینده حقیقی و واقعی دانش ) به تمام معنی بار بیاوریم که آنگاه در شروع جوا ني وارد محیط کار شوند و در آنجا تخصص پیشه کنند و متوسطه  و دانشگاه یعنی " همان کار تخصصی در جامعه و لا غیر". ( انگار خواسته ایم در طول این مدت تا مرز 25 ملیون در حبس های جدید مدرسه و دانشگاه نگهداریم که صد برابر فعلی پاسبان به استخدام در نیاوریم ) و با تجربه اندوزی  و بهمراه آن دانش اندوزی ؛ بجایی برسند ( مثلا با 2 یا 3 یا 4 هزار ساعت آموزه های تئوری مربوطه و همین اندازه و بیشتر کارها ي عملی مربوطه ـ آنهم در 3 هزار رشته علمی و فنی و هنری و ...........دنیا ) و سفت و سخت مشغول به كار نه صرفا تئوري و بيكارگي ويا بيكارگي پنهان حال :

 

1ـ قرآن نهادینه شده بود .                    

2ـ مبتلا به روزمرگی نبودیم .

3ـ عقب ماندگی را جبرا ن می نمودیم .

4ـ در حرکت تحولی سریع دنیا مثل خر در گل نمی ما ندیم و هی دست و پا بزنيم و هي وضع وخیم تر شود. بلكه نقش آفرين بوديم .

 

از این مهمتر آنکه : ما از رنسا نس به بعد همواره بر خلاف رود خانه شنا کرده ایم و یا ناشیانه هم جهت و بی گدار به آب زده ایم و تحمل ضررها و زیان های عدیده و فراوان :

رودخانه ما را به سنگ و خار و ..... زده است و کوبیده است و گیج و ویج که دور خود می چرخیم و به قهقرا و با دور باطل؛ بایستی امروزمان بهتر از دیروز که نه امروزمان بدتر از دیروز . درو غ

می گوئیم و خودمان ؛ خودمان را گول می زنیم و بیشتر فریب می خوریم و همه ا ش" ماست مالی " و " خالی بندی" ؛ هنوز نطفه ای نیفتاده است سقط گردیده است : 17 شهر که حال 17 کشورند ا ز دست داده ایم ، مشروطه نشده مشروطه ( آنچه که باید ) ؛ مشروعه که ا صلا و ابدا ( عالم دینی را شقاوتمندانه کشتند )، دارالفنون که نشد که نشد دارالفنون ( هنوز هم نفت خام می فروشیم ـ هنوز هم شمش آهن و فولاد می فروشیم و ...... بدون اینکه ارزش افزوده کامل ودر خور حقمان بدست آوریم چرا که از علم و تکنو لوژی پیشرفته در هر برهه خیلی خیلی عقبیم ـ سعی می کنیم که به " ازآن یک برهه برسیم" ؛ هنوز نرسیده متروکه وغیر اقتصادی می گردد و جدیدش و اقتصادیش در غرب وشرق شروع شده است و پیشرفت نموده است و کالا های ساخت ما نمی تواند در بازار رقابتی نقشی داشته باشد.

 ما با سیکلت های غرا ضه و آنها با هواپیماهای مدرن مسابقه برگزار می کنیم یک ساعت که بگذرد چقدر عقب افتاده ایم و یا آنها چقدر پیشی گرفته ا ند ؟ و در حال حاضر هم اکثریتی یا مبتلا یند یا سیسیتم " گندزن " و پوک و خائن و شقی و وطن فروش زمین خری و زمین فروشی و دست به دست گشتنی و دلّالي و قاچاقچي گری شقاوتمند و پلیس کش و سر باز کش و مردم كش راه اندازی نموده اند و می چاپند و جیب های خود و خارجی ها را پر میکند« و ظلم بی حساب به مردم » مواد کارخا نه ها را هم دست به دست خرید و فروش می نمود ند.) ـ امّا یک سیستم پر سرعت ICT وIT  راه ا ندازی نکرده ایم ونمی کنیم  حداقل به تجارت جهانی نمی پیوندیم حال برای فروش هندوانه هم که شده است ویا برای خرید ما یحتاج که پیشرفت علمی و تکنولوژی جای خود دارد .

دانشگاه ها در خارج در بیشتر از 1550 رشته تحصیلی تا دکترا و با استاندارد علمی جهانی روی اینترنت با رومينگ آمده است و آنهم رایگان ؛ هزار برابر کیفیت بالا برده اند و هزار برابر کمیت را و صرفه جوئی کلان و بجای روز مرگی ها و بی کارگی ها و خود مشغولی ها ی غیر ضرور ؛ خرد ورزی وتعامل اندیشه ، پاسخ علمی به سوال ، حل مساله ، خلاقییت ، حفظ محیط زیست و باروری و بهره وری فراوان و ....... و شتاب و سرعت سرسام آور در پیشرفت علم و تکنولوژی . خلاصه کنم که " چرای عمده " ا ینستکه : انگار همواره دروغ گفته و دروغ می گو ئیم که : میخواهیم که قرآن نهادینه شود ، عقب ماندگی جبران شود ، روز مرگی کنار گذاریم ؛ در تحول پر سرعت نقش داشته باشیم . و شاید راست بگوئیم ؛ امّا اجانب بتوانند راستمان را به دروغ مبدل سازند و به بیراهه بکشانند . لا جرم چاره سازی و چاره جوئی لازمه کار است و بس . وآن هم آنچناني که :

«آلمان با خاک یکسان شده ، سریعا ساخته شده ، و حتی بهتر از گذشته. »

 

 

 

                                                                                  موفق باشيد

                                                                                امرالله معینی

 

نوشته شده توسط امراله معینی در 12:43 |  لینک ثابت   •